معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پیشرو نقش موثری در فرآیند توسعه اقتصادی جوامع دارد و یکی از مصداق های بارز تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود">
17 خرداد 1395 - 14:45

گردشگری مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پیشرو نقش موثری در فرآیند توسعه اقتصادی جوامع دارد و یکی از مصداق های بارز تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود

.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرتضی رحمانی موحد در سمینار علمی «جایگاه گردشگری در اقتصاد مقاومتی» که صبح امروز در محل دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد؛ گفت: اقتصاد مقاومتی یک استراتژی و تدبیری عقلایی و جهاد محور جهت کاهش فشار اقتصادی و مسیری برای برون رفت از یک شرایط حساس زمانی است و گردشگری مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می آید.  

وی با بیان اینکه تحریم های گسترده اقتصادی، نفتی، مالی، بانکی، دارویی و بهداشتی اساسی ترین چالش هایی است که اقتصاد ایران در سال های تحریم با آن رو به رو بوده؛ افزود: اثرات تحریم ها بر گردشگری فقط به اثرات اقتصادی خلاصه نمی شود و تحریم ها اعتبار و امنیت را در گردشگری کشور ما هدف گرفته بود تا جایی که بسیاری از کشورها نظیر استرالیا و انگلیس به شهروندان خود هشدار داده بودند که به ایران سفر نکنند.

وی خاطرنشان کرد: پس از اجرای برجام و لغو تحریم های اقصادی و مالی ایران مرتبط با موضوع هسته ای، فضای مناسب اقتصادی ایران شاهد بیشترین تحول شده است و ایران با ریسک پایین تر به مکانی برای سرمایه گذاری در منطقه تبدیل می شود.

رحمانی موحد با اشاره به اینکه رفع تحریم های نفتی و بانکی شرایط استثنایی را برای ایران ایجاد کرده است؛ اظهار کرد: خوشبختانه مدتی است که به یمن توافق هسته ای تردید ها از بین رفته و هشدارهای سفر به ایران جای خود را به ستایش جاذبه ها و فرهنگ ایران داده است.

معاون گردشگری تصریح کرد: اکنون رسانه هایی نظیر گاردین، دیلی تلگراف، تراول ویکلی، نیویورک پست، یورو نیوز و بی بی سی ایران را در ردیف 10 کشور شگفت انگیز دنیا، 10 مقصد برتر دنیا برای سفر و کشوری با جاذبه های خاص معرفی می کنند و به ظرفیت های بالای گردشگری ایران اقرار کرده اند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی است که گردشگری به عنوان یک فعالیت و صنعت متکی به فرهنگ غنی و توانمندی های بالقوه باستانی تاریخی، طبیعی، فرهنگی، درمانی و سلامت می تواند نقش بی بدیلی در اقتصاد کشور ایفا کرده و بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی را مرتفع نماید؛ به همین دلیل گردشگری به عنوان یکی از ارکان اقتصادی، می تواند اثرات ارزشمندی بر تولید ملی داشته باشد.

رحمانی موحد همچنین در این نشست یکی از ویژگی های اصلی و ساختاری اقتصاد مقاومتی را اقتصاد درون زا متکی بر عوامل تولیدی برای رسیدن به اشتغال کامل دانست و مطرح کرد: از آنجایی که صنعت گردشگری صنعتی مبتنی بر جامعه میزبان است؛ هم از نظر منابع و هم از نظر نیروی انسانی کاملا در بطن جامعه شکل گرفته و اثرات اقتصادی خود را شامل آنها می کند؛ لذا این صنعت به عنوان یک اقتصاد درون زا پتانسیل بالایی را برای توسعه اقتصادی کشور در راستای شعار اقتصاد مقاومتی فراهم می آورد.

وی تصریح کرد: صنعت گردشگری باعث ورود ارز به کشور شده و افزایش سرمایه گذاری و در نهایت کاهش بیکاری و افزایش اشتغال را به همراه خواهد داشت و همچنین منجر به توسعه و فعال شدن فرودگاه ها و سیستم های حمل و نقل و هتل ها و سایر خدمات مرتبط و پویایی بازار خرده فروشی می شود.

معاون گردشگری خطاب به حاضرین سمینار علمی جایگاه گردشگری در اقتصاد مقاومتی گفت: ثبات در رشد صنعت گردشگری طی 50 سال اخیر نشان دهنده جایگاه این صنعت در اقتصاد کشورها است؛ به طوری که گردشگری جهانی با چهار درصد رشد طی سال 2015 برای چهارمین سال متوالی از تجارت جهانی پیشی گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: این صنعت طی یک سال گذشته یک تریلیون و 400 میلیارد دلار درآمد داشته است. بازار گردشگری بازاری رو به رشد است؛ بازاری که در بیش از 100 کشور جریان دارد و موجبات جابه جایی بیش از یک میلیارد انسان در این کره خاکی می شود.

رحمانی موحد با اشاره به اینکه این صنعت بیدار خواهد ماند و این اقتصاد قابل اتکاست؛ اظهار کرد: با توج به رفع شدن تحریم ها و ایجاد فضای آرام سیاسی پسا برجامی، جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند عاملی پیش برنده و شتاب دهنده در توسعه این صنعت به حساب آید.

این مقام مسئول تصریح کرد: دولت در صدد است با سیاست گذاری مناسب از نظر تسهیل در روادید، بازارهای هدف، توسعه گردشگری روستایی، آموزش نیروی انسانی، مالیات و ... حمایت از بخش خصوصی، سرمایه گذاری در بخش اقامتی و زیرساخت ها و امنیت گردشگران و همچنین نظارت بر عملکرد دستگاه های مجری در بخش خصوصی و دولتی، زمینه سازی رشد را فراهم آورد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: خوشبختانه هم اکنون این باور به وجود آمده است که تمامی ارکان این صنعت، عمدتا تولید و ارائه داخلی است و وابستگی اقتصادی به کشور خاصی را ایجاد نمی کند و این عامل مهمی برای برنامه ریزی های اقتصادی به شمار می آید؛ لذا بر مبنای این نگاه هم اکنون برنامه عملیاتی پروژه تدوین بسته حمایت از گردشگری در اقتصاد مقاومتی در سازمان در حال تدوین است.

گفتنی است معاون گردشگری همچنین از تلاش های به عمل آمده توسط دانشگاه علم و فرهنگ در راستای برگزاری سمینار علمی جایگاه گردشگری در اقتصاد مقاومتی قدردانی کرد. 

commentSend


نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ارسال نشده است.